Co to jest serwer?
Zastanawiasz się co to jest serwer? To program komputerowy lub urządzenie, które umożliwia funkcjonowanie innych usług, programów lub urządzeń zwanych klientami. Jego celem jest udostępnianie danych i zasobów. Skąd czerpać informacje o serwerze? Głównym źródłem są firmy hostingowe, które działają w oparciu o własne Data Center. W internecie możemy znaleźć szereg ofert dostosowanych do preferencji Klienta.
Serwer. Definicja
Serwerem nazywamy dostępne 24 godziny na dobę miejsce, gdzie jest dostępna Twoja strona www. Na serwerze możesz przechowywać pliki, zakładać konta e-mail.
Do czego służy serwer?
Może on spełniać wiele funkcji. Serwery zapewniają dostęp do tysięcy stron internetowych każdego dnia. To specjalnie skonfigurowany komputer, który jest stale podłączony do internetu i działa w trybie non stop. Oto najpopularniejsze rodzaje sieciowych serwerów.
Serwer www/ftp
Może to być miejsce publikacji usługi, np. stron internetowych, sklepów, blogów, forów, portali czy aplikacji webowych. Wówczas mówimy o serwerze www (web server).
Serwer www przechowuje witryny internetowe, a gdy użytkownik wysyła żądanie strony www – wpisując do przeglądarki adres domeny – serwer wysyła dane do przeglądarki.
Środowisko dla firm może też służyć do wymiany plików pomiędzy użytkownikami internetu, poprzez protokół komunikacyjny. W tym wypadku mówimy o serwerze FTP (FTP server).
Rolę omówionych serwerów najczęściej spełnia serwer wirtualny wykupiony jako usługa (hosting www) u dostawcy usług internetowych, np. w home.pl, domeny.pl, nazwa.pl.
Serwer pocztowy
Ten rodzaj (mail server) służy do odbierania i wysyłania poczty e-mail. Może to być osobne miejsce służące wyłącznie tej funkcji, większość osób i firm korzysta jednak z usługi serwerów wirtualnych, które poza funkcją serwerów www/ftp pełni także rolę serwerów poczty, umożliwiając zakładanie konta pocztowego.
Serwer plików
Firmy, ale też różnego typu zespoły, posiadają wspólne pliki, nad którymi pracują. Aby wygodnie wymieniać się owymi plikami, mieć do nich pełny dostęp 24/7, a także móc wspólnie je edytować, wykorzystują oni serwery plików (fileserver).
Serwer bazodanowy
Do utrzymywania baz danych wykorzystywane są z kolei serwery bazodanowe (database server). W ramach usługi serwera dedykowanego klient zainstalowany ma nie tylko system operacyjny, ale także ten służący bazom danych MySQL i PostgreSQL.
Serwer gier
Game server to jak sama nazwa wskazuje dedykowany jest grom video, pozwalający na grę wielu graczom jednocześnie.
Serwer w chmurze
Serwerem w chmurze nazywamy rozwiązanie działające w chmurze pozwalające uruchamiać programy na odległość. Coraz więcej oprogramowania oferowanego jest jako usługa (SaaS, software as a service), a usługi te działają na zasadzie chmury. Pozwala to pracować na jednym programie z wielu urządzeń. Niweluje to też ryzyko utraty danych. Platformy oparte o rozwiązania chmurowe pozwalają szansą na dostosowanie kosztów do rzeczywistych potrzeb. Serwer w chmurze to przede wszystkim skalowalność zasobów. Usługi tego typu wykorzystywane są przez osoby chcące efektywnie zarządzać finansami swojej firmy. Elastyczność, przy jednoczesnej kontroli zasobów pozwala na sprawne wypracowanie modelu biznesowego.
Serwer wydruku
Ten rodzaj (print server) pozwala na korzystanie z jednej drukarki wielu użytkownikom. Dodatkowo oferuje możliwość zarządzania zadaniami drukowania (kolejkowaniem).
Rodzaje serwerów
W poprzednim punkcie opisaliśmy rodzaje serwerów ze względu na rolę, jaką pełnią. Serwery można także podzielić ze względu na ich formę.
Serwer fizyczny
Serwery sprzętowe (hardware) to specjalistyczne urządzenia z odpowiednim oprogramowaniem. Określamy go jako komputer stale podpięty do internetu. Znajduje się specjalnej szafie teleinformatycznej, czyli tzw. szafie rackowej. Serwery dedykowane udostępniane są klientom na wyłączność. To możliwość wykorzystania wszystkich zasobów (pamięci RAM, powierzchni dyskowej, mocy obliczeniowej) dostępnej na serwerze.
Serwery oprogramowania
Serwery software to z kolei oprogramowanie serwerowe, które sprawia, że komputer, na którym zostało ono zainstalowane działa jak serwer sprzętowy.
Czy każdy komputer może być serwerem?
Komputer jako serwer www? Tak. Jak powiedzieliśmy w poprzednim punkcie, komputer dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu i dostępowi do Internetu może być serwerem. W większości przypadków jednak nie powinien. Profesjonalne serwery posiadają bardzo szybkie łącza, procesory odpowiedniej jakości, zabezpieczenia, są odpowiednio przechowywane i gotowe na pracę 24/7 przez cały rok. Tego nie można powiedzieć o serwerze komputerowym.
Administracja serwerami
Administracja serwerami to nic innego jak opieka nad nimi, a przede wszystkim instalacja, konfiguracja, optymalizacja jego pracy, usuwanie awarii, monitorowanie obciążenia, aktualizacje uruchomionych na serwerze usług, tworzenie kopii zapasowych. Wybierając usługi z administracją zyskujesz całodobową pracę zespołu specjalistów IT, a także wsparcie dedykowanego konsultanta. Administracja serwerami to ważny element stabilności biznesu. Administrator powinien zapewnić pełną ochronę przed spamem, pomoc, zadbać o aktualizację czy konfiguracje ochrony firewall. Serwer zarządzany w Domeny.pl to w pełni skonfigurowane środowisko, intuicyjny panel zarządzania oraz bezpieczny backup danych.
Rola serwera w sieci
Podstawową rolą serwera w sieci jest serwowanie stron www i obsługa poczty e-mail. Jednak, jak opisaliśmy wcześniej,może pełnić w sieci wiele innych funkcji.
Z czego składa się serwer?
Na jego postać składają się wbudowane zasilacze (hot-plug), awaryjne zasilanie, układ kontroli poprawnej pracy (watchdog). Znaczenie dla funkcjonowania serwisu, opartego o dany produkt mają wykorzystane dyski. Coraz większą popularnością cieszą się szybkie dyski SSD (solid-state drive). Istotne jest także pomieszczenie w którym znajdują się urządzenia. Każda serwerownia powinno posiadać odpowiednią wentylację lub klimatyzację. Bardzo ważnym elementem dzielącym przestrzeń w serwerowni są szafy rackowe, w których umieszczane są maszyny. W naszym centrum danych zespoły szaf umieszczane są w większych kontenerach. Takie lokowanie serwerów ułatwia utrzymanie odpowiedniej temperatury. Przestrzeń w której lokowane są serwery wpływa na optymalizację ich pracy.
Czym kierować się przy wyborze serwera?
Najważniejszą rzeczą jest określenie funkcji jakie ma on spełniać. W tym artykule poznałeś wiele ról, jakie serwery spełniają, co pomoże Ci dokonać wyboru. Najczęściej stosowanym serwerem jest serwer www i serwer poczty. W tym wypadku wystarczy skorzystać z usług np. home.pl, domeny.pl, nazwa.pl.
Znając już rolę możesz przejść do wyboru modelu, a w wypadku serwera www (czyli hostingu) – planu. Tutaj kluczowe są obecne i przyszłe potrzeby firmy co do powierzchni dyskowej i transferu oraz koszt serwera. Nowoczesne Centrum Danych to najlepsze miejsce dla serwera i odpowiednie środowisko projektów. Ważne, aby kopie bezpieczeństwa wykonywane były codziennie i przechowywane na osobnych serwerach. Serwer internetowy przechowuje pliki Twojej strony, kwestie bezpieczeństwa są w tym wypadku priorytetowe.
Serwer a hosting
Serwer a hosting. Jaka jest różnica? Mówiąc o serwerze mamy na myśli fizyczny komputer, na którym znajdują się np. pliki strony internetowej, natomiast hosting to usługa utrzymania takiej strony na serwerze. Inaczej mówiąc, nie musisz posiadać serwera, żeby umieścić swoją stronę w Internecie – wystarczy wykupić dla niej hosting. Fizyczna maszyna znajduje się w centrum danych, wybierając usługę hostingową, dzielisz parametry serwera z innymi użytkownikami.
Serwer VPS a serwer dedykowany
Zarówno serwer VPS jak i serwer dedykowany to rozwiązania zaawansowane, przeznaczone dla osób i firm, dla których hosting wirtualny nie jest wystarczający, a jednocześnie posiadają odpowiednią wiedzę techniczną do pracy z takimi serwerami. Wybierz ten dedykowany z naszej oferty i korzystaj z jego zasobów na wyłączność. To rozwiązanie szybkie, całkowicie spersonalizowane, niezależne od innych środowisk. Wysokie SLA gwarantuje dla użytwkoników niezawodność działania i dostępu do danych.
Wiesz co to jest serwer internetowy, natomiast nie jesteś pewny jakie serwerowe środowisko wybrać? Który będzie najbardziej odpowiadające Twojej działalności? Serwer www, serwer dla firm, a może dedykowany grom? Oferujemy pomoc w wyborze rozwiązania w oparciu o potrzeby Klienta. Sprawdź! Skontaktuj z nami.