Tronix Piotr Giza

tel. 731 261 413

Spawanie światłowodów Sieci światłowodowe Naprawy linii Projekty sieci Sprzęt światłowodowy

Trochę teorii

Światłowody

Rozwój technologii w zakresie światłowodu diametralnie odmienił całą branżę technologiczną. To właśnie dzięki niemu możliwa jest niezwykle szybka transmisja danych, zarówno przesyłania, jak i pobierania. Do tego jest bezawaryjny, niezawodny, a łącza są bardzo proste w obsłudze. W Polsce na coraz większą skalę wykorzystuje się technologię światłowodu. Jest to możliwie, dzięki wykonywaniu prac polegających na spawaniu światłowodów – jednomodowych oraz wielomodowych.

Spawanie światłowodów

Czym jest spawanie światłowodów?

Spawanie światłowodów to trwałe połączenie dwóch włókien światłowodowych bez użycia dodatkowych elementów łączących. Jest to przeciwieństwo łączenia przez elementy pośrednie, które umożliwiają szybkie rozłączenie światłowodów. Obecnie istnieją dwie metody łączenia:

 • łącza spawane,
 • tzw. spawy mechaniczne.

Ponieważ spawy mechaniczne charakteryzują się dużo większą tłumiennością oraz są mniej popularne niż połączenia nierozłączne (spawy), skupimy się na połączeniach spawanych.

W przypadku spawania dwa światłowody są doprowadzane do temperatury topnienia, po czym następuje docisk dwóch końców i formowanie spawu. W przypadku prawidłowo wykonanej procedury spawania światłowodów powoduje to trwałe połączenie o bardzo małych stratach i praktycznie zerowej reflektancji.

Moja firma wykonuje oba rodzaje połączeń. Są one dobierane według wymagań technicznych linii.

Spawanie światłowodów – jak przebiega?

Spawanie światłowodów wykonuje się za pomocą spawarki. Podczas spawania światłowodów w pierwszej kolejności odbywa się usunięcie warstwy ochronnej i oczyszczenie włókna alkoholem oraz cięcie. Następnie światłowody są umieszczane w spawarce. Po naciśnięciu przycisku lub automatycznie po zamknięciu pokrywy maszyny, końce włókien są centrowane i doprowadzane do temperatury topnienia przez łuk elektryczny, generowany przez elektrody. Końcowym etapem spawania światłowodów jest docisk oraz test wytrzymałościowy, co wpływa na formowanie złącza.

Pozycjonowanie włókien – diabeł tkwi w szczegółach…
 
Wszystkie wymienione wyżej parametry i cechy spawarek mogą okazać się istotne, jednak największy wpływ na ich cenę oraz jakość wykonanych spawów ma sposób, w jaki urządzenie dokonuje pozycjonowania włókien. Wymienić tutaj można 2 podstawowe metody pozycjonowania:
„do rdzenia” oraz „do płaszcza”. W pierwszej z nich, urządzenie dokonując serii powiększeń szuka rdzeni obu włókien, a następnie przy pomocy wbudowanych silników pozycjonuje włókna tak, aby oba rdzenie znalazły się idealnie naprzeciw siebie. Metoda ta jest najlepszą w punktu widzenia parametrów otrzymywanego spawu, jak również gwarantuje poprawność połączenia w sytuacji, gdy spawamy włókna różnych producentów lub gdy nie są one idealne (rdzeń przesunięty względem środka włókna). Spawarki tego typu powinny być używane w instalacjach obejmujących duże sieci operatorskie. W mniejszych systemach akceptowalne są inne metody. Sprawą bardzo istotną, a często pomijaną zarówno przez sprzedawców, jak i producentów sprzętu (dotyczy to głównie spawarek produkowanych w Chinach) jest fakt, iż większość oferowanych modeli opatrzonych informacją o możliwości pozycjonowania do rdzenia nie funkcjonuje dokładnie tak, jak opisano to wyżej. Urządzenia te (będąc często kilkukrotnie tańszymi od odpowiedników japońskich, czy koreańskich) wykorzystują do pozycjonowania tzw. rdzeń geometryczny. Rdzeń ten wyznaczany jest przez odpowiednie układy optyki i oprogramowanie dokonujące analizy obrazu i zawsze umiejscawiany będzie w środku włókna. Jak łatwo się domyślić rdzeń ten pokryje się z rdzeniem rzeczywistym wtedy, gdy spawane włókna nie będą odbiegały od przyjętych standardów i nie będzie w nich występował problem niecentryczności. W przeciwnym razie spawanie do rdzenia geometrycznego zaowocować może parametrami gorszymi w stosunku do parametrów połączeń bazujących na drugiej z metod, tj. metodzie „do płaszcza” charakteryzującej tańsze modele spawarek. Warto nadmienić iż część spawarek przy łączeniu włókien wielomodowych (większa szansa niepokrycia się rdzenia geometrycznego i rzeczywistego) i automatycznym wyborze trybu spawania, wybierze metodę „do płaszcza” jako tą pewniejszą.
 
 
 
 
 
 
Porównanie metod pozycjonowania do rdzenia rzeczywistego (na górze) oraz geometrycznego (na dole). W pierwszym przypadku ewentualna niecentryczność włókna nie wpływa na jakość spawu, natomiast w drugim wynikowe połączenie obarczone będzie znacznym tłumieniem.
 
Metoda pozycjonowania bazująca na wzajemnym ułożeniu włókien do płaszcza sprawdzi się znakomicie w instalacjach, w których tor transmisyjny liczyć będzie nie więcej niż kilka spawów. Nie oznacza to, że połączenia wykonane urządzeniami bazującymi na tej technice będą zawsze gorsze. W zdecydowanej większości sytuacji spawanie do płaszcza owocować będzie wynikami bardzo zbliżonymi do spawania do rdzenia rzeczywistego. Różnice pojawić się mogą w sytuacji, w której instalator próbował będzie połączyć bardzo stare włókna lub najtańsze włókna o wątpliwej jakości. W dzisiejszych czasach taki stan rzeczy ma miejsce bardzo rzadko. Proces technologiczny związany z produkcją włókien światłowodowych jest na tyle zaawansowany, że coraz trudniej jest (na szczęście) natknąć się na kable słabej jakości. Biorąc pod uwagę ten fakt oraz to, że spawarki pozycjonujące do płaszcza są niezwykle atrakcyjne cenowo, warto rozważyć zakup tego typu urządzenia. Reasumując, spawarki z pozycjonowaniem do płaszcza z powodzeniem mogą byś stosowane w instalacjach FTTH, w których zgodnie z normami tłumienie toru budynkowego nie może przekroczyć 1,2 dB, jak również ze wszystkich sieciach światłowodowych, w których na trasie urządzenie – urządzenie realizowanych jest nie więcej niż kilka spawów. Mogą to być sieci LAN, sieci CCTV, czy kilkukilometrowe połączenia punkt – punkt.
W przypadku, gdy instalator wykonywać ma setki lub tysiące spawów miesięcznie, zalecane jest zainwestowanie w najdroższy sprzęt, bazujący na centrowaniu do rdzenia rzeczywistego i oferujący szereg innych udogodnień, takich jak ilość cykli spawania na jednym ładowaniu akumulatora, itp.

Cennik

Cena czyli ile to kosztuje?

Firma TroniX oferuje jedne z najbardziej atrakcyjnych cen na rynku jeśli chodzi o spawanie i łączenie światłowodów. Nasza oferta to profesjonalizm i szybkość działania, a także przystępne ceny. Niemniej jednak nie możemy podać sztywnego cennika usług dotyczących spawania każdego rodzaju i każdej ilości światłowodów.
Dlaczego? To proste – składa się na niego wiele czynników.

Wśród nich wymienić możemy między innymi ilość koniecznych spawów, warunki techniczne, odległość oraz wiele innych szczegółowych kwestii. Dlatego też zapraszamy naszych klientów do skontaktowania się z nami. W oparciu o udzielone przez nich informacje jesteśmy w stanie zaproponować najlepsze rozwiązania i ustalić optymalną, atrakcyjną cenę.

 
Prace światłowodowe
Cena powyżej 96 torów
Cena, ilość 48-96 torów
Cena, ilość 24-48 torów
Cena, ilość do 24 torów

Przygotowanie skrzynki/panela

30 zł

40 zł

50 zł

60 zł

Przygotowanie kasety

30 zł

40 zł

50 zł

60 zł

Spawanie toru

20 zł

25 zł

30 zł

ryczałt od 450 zł – 1200 zł

 • Materiały dodatkowe jak pigtaile oraz osłonka spawu są liczone dodatkowo.
 • Dojazd (koszt dojazdu ustalany indywidualnie) – 1,80 zł/km
 • Ceny nie zawierają 23% podatku VAT.
Sieci z wykorzystaniem światłowodów

Sieci LAN

Zalety sieci z wykorzystaniem światłowodów

Projektowanie oraz budowa sieci światłowodowych pozwala na umożliwienie szybszej transmisji danych czy zdecydowane zwiększenie jakości i bezpieczeństwa sygnału. Dzięki nowej sieci światłowodowej klient zyskuje:

 • potężny przepływ danych,
 • stabilność łącza,
 • bezpieczeństwo i poufność,
 • niewielki rozmiar sieci,
 • gwarancję jakości przepływu danych,
 • technologię na wiele lat.

Zaprojektowanie i budowa sieci światłowodowej wymagają dużej precyzji, wiedzy, uprawnień np.: budowlanych i znajomości nowoczesnych technologii. Dlatego muszą zostać wykonane przez wykwalifikowanych fachowców.

Komu są dedykowane sieci światłowodowe?

Odbiorcami usługi mogą być wszystkie osoby czy instytucje wymagające stabilnego i bezpiecznego transferu danych. Swoją ofertę projektowania i budowy sieci światłowodowych kierujemy do:

 • osób fizycznych,
 • jednoosobowych działalności gospodarczych,
 • małych firm,
 • średnich przedsiębiorstw,
 • dużych korporacji,
 • organów administracji publiczne i rządowej,
 • organów pozarządowych – np. podmiotów edukacyjnych (uczelnie), placówek kulturalnych (kina, teatry),
 • operatorów sieci internetowych np. (Orange Polska, T-Mobile, Polkomtel).
Spawanie Światłowodów Optical Fiber

kontakt

tel. 048 731 261 413

mail. biuro@e-tronix.pl

adres.
ul. Południowa 13,
24-300 Opole Lubelskie