Tronix Piotr Giza

Domena

Definicja

Nazwa domeny jest adresem Twojej witryny WWW. To jest to, co wpisują internauci na pasku wyszukiwania przeglądarki, kiedy chcą uzyskać bezpośredni dostęp do Twoich stron. Nazwa domeny jest unikalna i nie może być dzielona między kilkoma witrynami. Na przykład: e-tronix.pl

Każda witryna WWW jest identyfikowana za pomocą unikalnej serii numerów, zwanej adresem IP. Twój komputer używa tych cyfr do logowania się do serwera, na którym znajdują się dane witryny internetowej. Gdy internauci wpisują nazwę domeny do ich paska wyszukiwania, zostaje wysłane zapytanie do zbioru serwerów DNS (Domain Name System). DNS wysyła w odpowiedzi adres IP serwera hostingowego witryny, dzięki czemu staje się ona dostępna. Domeny zostały utworzone dlatego, ponieważ adresy IP są zbyt skomplikowane do zapamiętania. Zatem, aby internauci mieli dostęp do witryny, należy nadać jej nazwę.

Struktura domeny

Aby uzupełnić definicję domeny, poniżej przedstawiamy bardziej szczegółowo jej strukturę. Jako przykład weźmy domenę witryny e-tronix: www.e-tronix.pl

www: odpowiada domenie trzeciego poziomu (World Wide Web).
e-tronix: odnosi się do domeny drugiego poziomu, to nazwa witryny.
.pl: odnosi się do domeny najwyższego poziomu, nazywanej również rozszerzeniem domeny (lub TLD, z ang.top-level domain).

Istnieją również subdomeny, takie jak nasza witryna z działem downloads: downloads.e-tronix.pl. Subdomena jest reprezentowana tutaj przez „downloads”.

Jak znaleźć dobrą nazwę domeny?

Jak ważne jest, aby właściwie dobrać nazwę domeny w momencie tworzenia witryny internetowej? A priori, w przypadku poprawnie skonstruowanej witryny, internauci powinni móc odwiedzać jej strony niezależnie od domeny… Jednak w rzeczywistości jest to nieco bardziej skomplikowane. Jeśli reprezentujesz firmę, wybór domeny odpowiadającej Twojej działalności lub Twojej marce jest sprawą kluczową.

Dlaczego to takie ważne?

Adres URL Twojej witryny jest pierwszą rzeczą, jaką zobaczą odwiedzający. Unikalna i odpowiednia nazwa domeny może przynieść dobre pierwsze wrażenie. W przeciwnym razie Twoja witryna może być postrzegana negatywnie.

Wpływa to również na naturalne pozycjonowanie Twoich stron. Pomimo tego, że umieszczanie frazy kluczowej w nazwie domeny, inaczej EMD (Exact Match Domain), nie jest już koniecznością, to jednak słowa kluczowe zawsze mogą pomóc w poprawieniu Twojego rankingu SEO.

Pamiętaj też, że domeny pozwalają zidentyfikować Twoją markę. Dobra nazwa domeny może zwiększyć rozpoznawalność Twojej marki oraz Twojej firmy.

Wskazówki dotyczące wyboru nowej domeny

Poniżej znajdziesz kilka dobrych praktyk, które pomogą Ci wybrać domenę odpowiednią dla Twojej witryny WWW lub Twojego bloga.

Upewnij się, że Twoja domena będzie identyfikowalna: wymyśl jej nazwę tak, jakby chodziło o nazwę marki. Albo postaw na najbardziej naturalne rozwiązanie: użyj nazwy firmy jako domeny Twojej witryny.
Wykorzystaj Twoje własne nazwisko: jeśli chcesz stworzyć blog osobisty, najprawdopodobniej Twoje imię i nazwisko będą dostępne jako nazwa domeny (chyba że ktoś o identycznym nazwisku wpadł już na ten pomysł).
Wybierz domenę z rozszerzeniem.com lub .pl: to najpopularniejsze rozszerzenia w Polsce.

Skup się na tym, co najważniejsze: znalezienie dość krótkiej domeny generycznej sprawi, że twoi przyszli goście łatwiej zapamiętają jej nazwę.

Postaw na prostotę: wybierz nazwę, która jest łatwa do wymówienia i do przeliterowania.

Oceń trafność: domena, która ma związek z tematyką Twojej witryny WWW lub Twojego bloga, pomaga użytkownikom w szybkim zrozumieniu treści.

Sprawdź dostępność domeny

Jest to bardziej delikatna część w procesie wyboru nazwy domeny: każda z nich może być zarejestrowana tylko przez jedną osobę. Zatem, aby wykupić domenę, musisz znaleźć taką, która jest dostępna (upewniasz się, podczas wyszukiwania, że nikt inny jej nie posiada). Najpierw możesz po prostu wysłaćzapytanie za pomocą wyszukiwarki, jak choćby Google, i wpisać nazwę domeny, którą zamierzasz wybrać, aby dowiedzieć się, czy istnieje już witryna zarejestrowana pod tą nazwą. Istnieją również specjalne narzędzia, które pozwalają znaleźć dostępną nazwę domeny.

Jak wykupić nazwę domeny?

Aby kupić domenę, wystarczy wejść na stronę rejestru domen online, wpisać nazwę domeny, którą chcemy nabyć, a następnie opłacić swego rodzaju abonament. Nie zawsze jednak konieczne jest przejście przez rejestr domen. Dostawcy usług hostingowych, tacy jak home.pl, nazwa.pl, itp., mogą zaproponować rozwiązanie hostingowe i jednocześnie zarejestrować domenę. Jeśli chcesz hostować domenę od dowolnego dostawcy a potrzebujesz przy tym pomocy w celu utworzenia witryny WWW, skontaktuj się z nami.

Wyzwania prawne związane z domeną

Rejestracja domeny zawierającej nazwę znanego znaku towarowego nie jest równoznaczna z posiadaniem do niego praw własności intelektualnej i przemysłowej. Jednocześnie każdy może zarejestrować domenę zawierającą nazwę marki, jeżeli dane przedsiębiorstwo wcześniej tego nie uczyniło. Może to spowodować powstanie konfliktów pomiędzy tym przedsiębiorstwem a właścicielem domeny, które orzecznictwo stara się rozwiązać, ponieważ nazwa domeny nie posiada w pełni statusu prawnego.

Zalecamy zatem, aby firmy rezerwowały kilka domen z różnymi rozszerzeniami (.com, .pl, .net, itd.), i które zawierają znaki towarowe zarejestrowane przez ich firmę. Pozwoli to uniknąć nadużycia tożsamości marki, zwłaszcza przez nieuczciwego konkurenta lub cyber squattersów („dzikich lokatorów internetowych”). Wydaje się jednak, że – w przypadku prawa francuskiego – coraz częściej przyznaje się rację właścicielom znaku towarowego zarejestrowanego w INPI (francuski Krajowy Instytut Własności Przemysłowej), nawet jeśli nie są oni właścicielami danej nazwy domeny.