Tronix Piotr Giza

Włączniki krzyżowe

Co to jest wyłącznik krzyżowy?

Przełącznik krzyżowy – kiedy jest potrzebny?

W przypadku dwupoziomowej klatki schodowej, wyłączniki schodowe nie wystarczą. Między nimi trzeba będzie umieścić wyłącznik krzyżowy. Tym, co wyróżnia go spośród innych jest zasięg. Dzięki przełącznikowi krzyżowemu możemy sterować oświetleniem z kilku różnych punktów. W zależności od rozmiarów tworzonej instalacji, potrzebne będzie jedno połączenie krzyżowe lub więcej. To doskonałe rozwiązanie dla kilkupiętrowych budynków. Warto jednak pamiętać, że im bardziej rozbudowana instalacja, tym trudniej będzie ją stworzyć. Mimo że wyłącznik krzyżowy jest niezbędny do sterowania oświetleniem z kilku miejsc, nie będzie on funkcjonował bez połączenia z wyłącznikiem schodowym.

Połączenie krzyżowe – jak podłączyć?

Aby móc sterować oświetleniem z kilku miejsc, musimy połączyć wychodzące z pierwszego wyłącznika schodowego obwody elektryczne z zaciskami wejściowymi wyłącznika krzyżowego, natomiast jego zaciski wyjściowe z wejściowymi kolejnego włącznika schodowego. Jest to klasyczny wariant połączenia, wykorzystywany w większości instalacji. W celu zoptymalizowania miejsca montażu, warto zastosować wyłącznik podwójny krzyżowy. Niektórzy producenci zalecają określony schemat połączeniowy, zamieszczając sugerowany wariant w dołączonej do wyłącznika instrukcji. Zanimelektroinstalator przejdzie do montażu, warto, aby stworzył wstępny projekt instalacji. Należy też pamiętać o przygotowaniu odpowiednich przewodów.

Wyłącznik krzyżowy podwójny i pojedynczy – bogactwo dostępnych wzorów

Nie tylko funkcjonalność ma znaczenie. Liczy się także design. Wyłącznik schodowy krzyżowy dostępny jest na rynku w wielu stylowych wzorach i kolorach, które można dopasować do aranżacji klatki schodowej. Zarówno wyłącznik krzyżowy podwójny, jak i pojedynczy, może być wykonany nie tylko z tworzywa sztucznego, ale też z drewna lub ze szkła. Zdecyduj się na model, który łączy w sobie nowoczesny, atrakcyjny wygląd z wysoką jakością wykonania. Możesz go znaleźć m. in. w ofercie marki Karlik. Wiele osób wybiera wyłącznik krzyżowy z podświetleniem, które ułatwi lokalizację przycisku w ciemności i sprzyja bezpieczeństwu domowników. Dzięki możliwości zestawiania dowolnych kolorów ramek z mechanizmami, możesz stworzyć unikatowe połączenie, idealne dla Twoich schodów. Zaleca się, aby montaż gniazdek, jak i włączników powierzyć osobie z uprawnieniami.